فارسي
EN
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :

انتشارات

کتاب « قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران؛ به همراه نظرات تفسیری شورای نگهبان » (قطع پالتویی)
1398/9/25 دوشنبه
کتاب «قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران؛ به همراه نظرات تفسیری شورای نگهبان» در ادامه یکی از برنامه‌های پژوهشی پژوهشکده شورای نگهبان برای ارائه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، به همراه نظرات تفسیری شورای نگهبان در قطع پالتویی منتشر شده است.
   قانون اساسی هر کشور، بنیادین‏‌ترین قانون آن کشور و پایه‌‏ي ثبات سیاسی و حقوقی آن سرزمین است که هنجارهای حقوقی برتر و اساسی آن جامعه‏‌ي سیاسی را در خود جای داده است. از اين رو، تغییر و اصلاح آن غالباً سخت و مستلزم طی‌‏شدن فرایندی پیچیده و طولانی است. از طرفی، قانون اساسی هم مانند هر قانون بشری دیگر، عاری از عیب و نقص نیست و در عین حفظ ثبات این قانون، باید برای رفع نقص‏‌ها، برطرف‏‌کردن ابهامات احتمالی آن و پاسخگویی به نیازهای نوبه‏‌نو‏ی جامعه چاره‏‏‌اندیشی كرد. راهکاری که در اغلب كشورها در جهت حل اين مشكل پيش‏‌بيني شده، استفاده از ابزار «تفسیر» است.
در نظام جمهوری اسلامی ایران، شورای نگهبان که بر طبق قانون اساسی صلاحیت‏‌ها و وظایف مختلفی برعهده دارد، به‌‏عنوان مفسر رسمی قانون اساسی معرفی شده است. اصل (98) قانون اساسی در این ‏باره مقرر داشته است: «تفسیر قانون اساسی به‏‌عهده‌‏ی شورای نگهبان است که با تصویب سه‏‌چهارم آنان انجام می‏شود.» در همین راستا، از ابتدای تشکیل شورای نگهبان، به‏‌طور پیوسته و البته با فراز و نشیب‌هایی، این شورا نظراتی را در تفسیر اصول قانون اساسی ابراز داشته است که به‏‌عنوان «نظر تفسیری» شناخته می‌‏شوند. البته بر طبق مقررات، تعداد محدودی از مقامات این امکان را دارند که از شورای نگهبان درخواست تفسیر قانون اساسی را داشته باشند.
پژوهشکده‏‌ي شوراي نگهبان به‏‌عنوان بازوی پژوهشی این شورا، با توجه به نقش مهم نهاد شوراي نگهبان در تفسیر قانون اساسی، کليه‌‏ي نظرات تفسيري از اصول قانون اساسي را در مجموعه‏‌ي حاضر جمع‏‌آوري کرده است.
مجموعه‏‌ي حاضر ويژگي‏‌هايي دارد که توجه به آن در استفاده‌‏ي بهينه از اين مجموعه ضروري است:
۱. از ويژگي‏هاي شاخص اين مجموعه، ذکر همه‏‌ي نظرات تفسيري شورای نگهبان در خصوص اصول قانون اساسی در مجموعه‌‏اي واحد است.
۲. در هنگام درج نظرات شورای نگهبان در این مجموعه، تطبیق متون نظرات با اسناد مکتوب موجود وجهه‌‏ی همت قرار گرفته است تا اثری با بیشترین دقت و اتقان ممکن در اختیار مخاطبان قرار گیرد.
۳. در مجموعه‏‌ي حاضر، نكاتي از جمله سوابق موضوع كه مي‌‏تواند به فهم بيشتر موضوع كمك كند در پانوشت بيان شده است.
در خصوص ساختار كتاب نيز بايد به اين نكته اشاره شود که متن بازنگري‏‌شده‏‌ي اصول قانون اساسي در سال 1368، به عنوان متن مبنا ذكر شده است و متن سابق اصل‏‌ها، حسب مورد بلافاصله آمده است. همچنین در ذیل اصول قانون اساسی كه شوراي نگهبان راجع به آنها نظريه‏‌ي تفسيري ابراز داشته است، کلیه‌‏ی نظریه‏‌های تفسیری شورای نگهبان از آن اصل، به ترتیب تاریخ ابراز آن نظر از ابتدای انقلاب تا انتهای سال 1397 آمده است.
با وجود این، به جهت جلوگیری از حجیم شدن کتاب، متن کامل نظریه‏‌های تفسیری شورا که با دو یا چند اصل از اصول قانون اساسی ارتباط داشته است صرفاً در یک اصل که ارتباط وثیق‏‌تری با موضوع نظریه داشته، آمده است و در سایر اصول مرتبط، به ذکر عنوان و شماره نظریه اکتفا شده و برای آگاهی خواننده از متن کامل آن نظریه، به صفحة مربوطه ارجاع داده شده است.
اميد است مخاطبان گرامي با ارائه‏‌ي نظرات خود در خصوص اين مجموعه و ساير مجموعه‌‏هايي که پژوهشکده‏‌ي شوراي نگهبان در راستاي رسالت خود منتشر مي‏‌کند، ما را در عمل به وظايف خود ياري فرمايند.


 
فهرست انتشاراتدر انبار موجود است
180.000 ریال

فهرست آرشیو

نسخه قابل چاپ
کلیه ی حقوق متعلق به سایت پژوهشکده شورای نگهبان می باشد.