امروز:
دوشنبه 29 آبان 1396  
انتشارات
آموزش
ارتباط با مخاطبین
     
همایش ها
1392/12/15 پنجشنبهجايگاه اديان الهي در نظام هاي حقوقي
همايش جايگاه اديان الهي در نظام‌هاي حقوقي با همكاري پژوهشكده شوراي نگهبان، سازمان بسيج حقوقدانان و دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال برگزار گرديد.
در اين همايش آيت‌الله كعبي عضو مجلس خبرگان رهبري، حجت‌الاسلام والمسلمين رييسي، معاون اول قوه قضاييه و نماينده اسقف اعظم، سركيسيان، خليفه‌گري ارامنه تهران در تالار علامه اميني دانشگاه تهران به ايراد سخنراني پرداختند.  
سخنراني آيت الله كعبي، استاد حوزه و دانشگاه
در اين مراسم آيت‌الله كعبي با بيان اين‌كه ما دو نگاه منفعلانه و فعالانه مي‌توانيم به جايگاه اديان در نظام‌هاي حقوقي داشته باشيم، اظهار داشت: نگاه منفعلانه، كنار آمدن با نظام‌هاي سكولاريستي است و اين‌طور است كه بگوييم معتقدين به اديان به‌عنوان اقليت در گوشه‌هاي دنيا چه حقوقي دارند.

وي ادامه داد: در اين صورت قوانين سازمان ملل و ساير نهادهاي حقوق بشري را مي‌توان مرجعي براي حقوق شهروندان ديني در نظر گرفت و بر اساس آن مطالبه كرد كه چرا حقوق اين اقليت‌ها كه در منشورهاي سازمان ملل نيز آمده‌است، رعايت نمي‌شود.
آيت‌الله كعبي با تأكيد بر اين‌كه دين در سايه سكولاريسم نمي‌تواند فعاليت كند، ابراز داشت: نگاه فعال اين است كه دين چگونه حقوق جهاني را تأمين مي‌كند و قادر است تمام مشكلات بشري را حل كند.
وي با اشاره به نقض توافقات ژنو به دنبال مذاكرات پي‌ در ‌پي آمريكا با اسراييل، تأكيد كرد: ما پاي عهد خود ايستاديم، اگرچه آنها عهدشكن هستند و با اين‌كه مي‌شود اين مسأله را از مسير حقوقي حل كرد، با سياسي كردن اين موضوع سعي در خارج كردن آن از مسير حقوقي دارند.

همچنين حجت‌الاسلام والمسلمين رييسي با اشاره به اين‌كه انسان براي رسيدن به حق بايد چهار رابطه  «خود، خود با خدا، خود با ديگران و خود با محيط زيست» را رقم بزند، گفت: انساني كه بتواند در اين چهار رابطه تعادل پيدا كند، انسان متعالي است و  در اديان الهي ظلم به خود، ظلم به ديگران، ظلم به خدا و ظلم به محيط زيست ناروا و امري مردود است.
وي افزود: ظالم مسلمان، يهودي، زرتشتي يا مسيحي باشد فرقي نمي‌كند. ظالم هركه باشد، مطرود و محكوم است و بايد در مقابل ظلم و استكبار او ايستاد.
سخنراني حجت الاسلام رئيسي، معاون اول قوه قضائيه
همچنين حجت‌الاسلام والمسلمين رييسي با اشاره به اين‌كه انسان براي رسيدن به حق بايد چهار رابطه «خود، خود با خدا، خود با ديگران و خود با محيط زيست» را رقم بزند، گفت: انساني كه بتواند در اين چهار رابطه تعادل پيدا كند، انسان متعالي است و در اديان الهي ظلم به خود، ظلم به ديگران، ظلم به خدا و ظلم به محيط زيست ناروا و امري مردود است.
وي افزود: ظالم مسلمان، يهودي، زرتشتي يا مسيحي باشد فرقي نمي‌كند. ظالم هركه باشد، مطرود و محكوم است و بايد در مقابل ظلم و استكبار او ايستاد.
سخنراني نماينده اسقف اعظم ارامنه
همچنين نماينده اسقف اعظم، سركيسيان، خليفه‌گري ارامنه تهران در اين مراسم با تأكيد بر اين‌كه در نظام جمهوري اسلامي ايران همه حقوق اقليت‌ها رعايت مي‌شود، خاطرنشان كرد: نظر به اصل 13 قانون اساسي مقررات مربوط احوال شخصيه طبق شريعت مسيحيت، زرتشت و كليمي اجرا مي‌شود.
وي با بيان اين كه ارامنه، به همراه ديگر اقليت‌هاي ديني همچون مسيحيان، زرتشتيان و كليميان اهل كتاب شناخته شده‌اند، ابراز داشت: اقليت‌هاي ديني در كشور جمهوري اسلامي ايران از حقوق خاصي از جمله آزادي در انجام امور ديني خود و داشتن دو نماينده در مجلس شوراي اسلامي برخوردارند.
گزارش دبير همايش
در اين همايش دبير همايش ملي جايگاه اديان الهي در نظام‌هاي حقوقي به ارائه گزارشي از اقدامات صورت گرفته براي برگزاري اين همايش پرداخت.
مسعود اخوان‌فرد طي سخناني اظهار كرد: برنامه‌ريزي براي برگزاري اين همايش از يك سال پيش آغاز و به همت سازمان بسيج حقوقدانان و پژوهشكده شوراي نگهبان اجرايي شد.
وي ادامه داد: در آن زمان فضايي را شاهد بوديم كه براي چندمين بار به ساحت مقدس پيامبر اكرم (ص) هتك حرمت شد و مدعيان دموكراسي و آزادي بيان به اعتقادات بيش از يك و نيم ميليارد انسان مسلمان اهانت كردند و همين امر آغازي براي برگزاري اين همايش شد.
در ادامه همايش نويسندگان مقالات برگزيده در كميسيون‌هاي تخصصي به ارائه مقالات خود و پاسخ به سوالات مطرح شده پرداختند. در اختتاميه همايش از نويسندگان مقالات برتر تقدير به عمل آمد.
نظرات شورا
فصلنامه
همایش ها
مشخصات اعضاء شورا
کانال رسمی پژوهشکده