فارسي
EN
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
همایش ها
1392/12/17 شنبهحقوق شهروندي درگفتمان مردم سالاري ديني
همايش حقوق شهروندي در گفتمان مردم‌سالاري ديني با حضور اساتيد و پژوهشگران جامعه حقوقي و به همت پژوهشكده شوراي نگهبان و با همكاري دانشكده معارف اسلامي و حقوق دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.
به گزارش پژوهشكده شوراي نگهبان همايش حقوق شهروندي در گفتمان مردم‌سالاري ديني  با حضور اساتيد و پژوهشگران جامعه حقوقي و به همت پژوهشكده شوراي نگهبان و با همكاري دانشكده معارف اسلامي و حقوق دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.
محمدجواد جاويد، عضو هيئت علمي دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران، اولين سخنران اين همايش بود كه به بررسي منشور حقوق شهروندي پيشنهادي از
سوي دولت پرداخت.
وي با مثبت ارزيابي كردن اصل تدوين منشور و ضرورت آن، عنوان كرد: نمي‌توان منكر شد كه اصل تدوين منشور كاري مثبت بوده است چرا كه بايد حقوق مردم استيفا شود ولو در قالب منشور؛ اما فارغ از نيت افرادي كه اين منشور را تدوين كرده‌اند اميدواريم اين منشور در مسير اجراي عدالت باشد.
عضو هيئت علمي دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران بخش‌هاي زيادي از حقوق مطرح شده در منشور حقوق شهروندي را جزو حقوق بشر دانست و گفت: بايد بخش‌هايي از اين حقوق از منشور جدا شود، چرا كه تفكيكي بين حقوق بشر و شهروندي در اين منشور صورت نگرفته است.
وي نقص دوم منشور را نبود تعريف حقوق شهروندي در خود منشور و مشخص نبودن تابعيت اين حقوق از مكاتب حقوقي عنوان و اظهار كرد: حقوق شهروندي ناظر بر يك وضعيت جمعي است و در وضعيت جمعي حقوق بشر محدود مي‌شود.
جاويد ادامه داد: در حقوق بشر مطرح مي‌شود كه همه با هم برابر هستند اما در حقوق شهروندي اصولاً صلاحيت‌هاي اجتماعي و استحقاق‌هاي جمعي مبناي حقوق شهروندي مي‌شود و سراسر حقوق شهروندي پر است از تمايزهاي روا به نحوي كه هر كس در آن بيشتر به عموم خدمت كند براي حكومت مقرب‌تر است.
وي از ديگر مشكلات منشور حقوق شهروندي را اينگونه عنوان كرد كه مشخص نيست اين منشور حق است، قانون است يا برنامه؛ همچنين جامع و مانع هم نيست و مدام مي‌توان موارد جديد را به آن اضافه كرد.

دكتر ره‌پيك رييس پژوهشكده شوراي نگهبان
دكتر ره‌پيك رييس پژوهشكده شوراي نگهبان بر لزوم رعايت اصل تناسب تاكيد كرد. به اين معنا كه اين منشور فارغ از ماهيتش بايد متناسب با مباني نظام اسلامي تنظيم شود تا يك قاعده‌ي معتبر باشد.
وي گفت: قاعده‌اي در مباحث بنيادين حقوقي مطرح است و آن اين است كه همه قواعد حقوقي با واسطه كم يا زياد به بنيان‌هاي علمي و فلسفي متناسب با خودشان ارجاع مي‌شوند.
وي با بيان اينكه گفته شده يكي از اهداف تهيه منشور حقوق شهروندي، تجميع حقوق بوده است، ادامه داد: اگر ما از گذشته تجربه‌اي داريم خوب است كه اين تجربه مورد استفاده قرار گيرد و چالش‌هاي گذشته تكرار نشود.اين عضو شوراي نگهبان گفت:ضمن آنكه هميشه بايد از ابتكار، كار علمي و توسعه حقوق دفاع كرد بايد بهترين راه‌حل، كم‌هزينه‌ترين و سريع‌ترين راه‌ها را پيگيري كرد.
الهام امين‌زاده معاون حقوقي رئيس جمهور
معاون حقوقي رئيس‌جمهور تصريح كرد: موضوع جلسه در واقع همان موضوعي است كه طي 100 روز گذشته براي تنظيم سند حقوق شهروندي به معاونت حقوقي رئيس‌جمهور محول شد. 
وي يادآور شد: قبل از اتمام انتخابات رياست جمهوري، آقاي روحاني در فعاليت‌هاي انتخاباتي وعده داد كه اين سند را ارائه مي‌كند و روزي كه از بنده برنامه براي معاونت حقوقي رياست جمهوري برنامه خواستند يكي از بخش‌هاي مهمي كه بنده عنوان كردم درباره ساز و كار تنظيم اين سند بود.
امين‌زاده با تاكيد بر اينكه حقوق شهروندي دغدغه شخصي من است، گفت: هم در 4 سال نمايندگي و هم قبل از آن همواره اين دغدغه را داشتم اما به عنوان يك قانونگذار خيلي نمي‌توانستم مشكلات مردم را رفع كنم و وقتي با پيشنهاد اين معاونت روبرو شدم فضا را مناسب ديدم كه در اين عرصه بتوان كاري را انجام داد.

دكتر اسماعيلي
پس از خانم دكتر امين زاده دكتر محسن اسماعيلي، عضو حقوقدان شوراي نگهبان به ارايه بحث پرداخت و بر لزوم توجه به مباني اسلامي تاكيد كرد. ايشان با استناد به سيره‌ي نبوي و علوي بيان كردند كه مباني حقوق شهروندي و سازوكارهاي اسلامي متفاوت است و كمتر به آن توجه شده است. در حالي كه برخي خود را مسحور مباني غربي ديده و از روشهاي ايشان گرته برداري مي‌كنند.
دكتر سيد محمد هادي راجي، دكتراي حقوق عمومي و مدرس دانشگاه
در ادامه همايش دكتر سيد محمد هادي راجي، دكتراي حقوق عمومي و مدرس دانشگاه به بررسي مسئله پاسخ‌گويي در منشور حقوق شهروندي پرداخت و با اشاره به اينكه در منشور سه بار بر لزوم پاسخ‌گويي اشاره شده است، گفت: هر كس كاري انجام دهد بايد براي آن كار تبيين و توضيح ارائه كند و همچنين بايد ملاكي(ضمانت اجرا) براي سنجش توضيح وي وجود داشته باشد.
علي غلامي، رئيس دانشكده معارف اسلامي و حقوق دانشگاه امام صادق (ع)
علي غلامي، رئيس دانشكده معارف اسلامي و حقوق دانشگاه امام صادق (ع) نيز در اين همايش برقراري ارتباط خوب ميان معاونت حقوقي رئيس جمهور و دانشگاه‌ها را اتفاقي خوب ارزيابي و هدف از برگزاري اين همايش را اعلام آمادگي در همين راستا عنوان كرد.
در انتهاي اين همايش، نشست تخصصي و تحليلي ناظر به منشور برگزار شد و بندهاي مختلفي از منشور مورد طرح و نقد قرار گرفت. همچنين در ادامه اساتيد شركت كننده در نشست به سوالات شركت كنندگان پاسخ دادند.  
کلیه ی حقوق متعلق به سایت پژوهشکده شورای نگهبان می باشد.